معرفی رشته

امداد فوری به مصدومین و بیماران در حساس ترین زمانها یعنی به هنگام وقوع حوادث و شدت بیماری مساله ای حیاتی است و تربیت  نیروی انسانی کارامدی که بتواند در چنین لحظاتی به یاری مصدومین و بیماران بشتابد و در حدود صلاحیت، خدمات اولیه پزشکی را تا شروع درمان توسط پزشک مربوط ارائه نماید یک ضرورت جدی و انکار ناپذیر است.

فوریت‌های پزشکی خدمات امداد و کمک‌های اولیه را به بیماران و مصدومان حوادث مختلف تا رساندن آنها به مراکز درمانی ارائه می‌دهد. خدماتی که ممکن است داوطلبان را در موقعیت‌های حساس و پراسترس در تمام مدت شبانه‌روز قرار دهد. بنابراین داوطلب باید از نظر جسمی، روحی و روانی آمادگی لازم را برای خدمت در محیط‌های سخت نظیر دریا، کوهستان، شرایط‌ زلزله و دیگر بلایای طبیعی داشته باشد. رانندگی آمبولانس، حمل بیمار یا مصدوم، کمک‌های اولیه،‌ اطلاع‌رسانی و انجام سایر خدمات طبق دستور مافوق، بخشی از خدمات این افراد را تشکیل می‌دهد. به همین دلیل دانشجوی این رشته باید آمادگی فعالیت در شرایط سخت و توانایی در ایجاد ارتباط مسؤولانه با بیمار یا مصدوم و بستگان آنها را داشته باشد.

دوره کاردانی فوریتهای پزشکی یکی از دوره های آموزش عالی است. هدف از تاسیس این دوره تربیت افرادی است که بتواند در فوریتهای پزشکی کشور به انجام وظایف خطیر امداد سریع و کمک رسانی به مصدومین  و بیماران بپردازند و در صورت لزوم آنها را به مراکز درمانی منتقل نمایند. اين رشته فقط داوطلب مرد مي‌پذيرد. طول دوره اين رشته 2 سال است و از شرائط اختصاصی اين رشته، داشتن سلامت كامل و استانداردهاي فيزيكي مي‌باشد.

 

بازار کار

فارغ التحصيلان این رشته غالباً در اورژانس ها و مراکزشبانه روزي می توانند مشغول کار شوند. البته امکان جذب این افراد در تمامي وزارتخانه ها، خانه هاي بهداشت، اورژانس بيمارستان ها، اماکن ورزشي، بعضي ازمهد هاي کودک و مدارس، راهدارخانه هاي بين راهی کشور، اماکن نظامي و انتظامي وجود دارد.

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1390-1-16 16:51        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ